moesgaard-trailrun-cover

Moesgaard Trail Run 2026

Dato
søndag 27. september 2026
Sted
Moesgaard Museum, Højbjerg
Tilmelding
Deltagere
Resultater
Afventer resultater
Anmeldelser Nyt
0,0 (0 anmeldelser)(0)Nyt
Distancer
  • 12 km
  • 8 km
  • 4 km

Løbsbeskrivelse

Mærk pulsen stige, når du begiver dig ud på de spektakulære stier omkring Moesgaard. Mens skovens stier slynger sig gennem det bakkede landskab, og efterårets varme farver maler naturen omkring dig, bliver du testet på både styrke og udholdenhed. Til Løbeshop.dk Moesgaard Trail Run venter en episk løbeoplevelse med stigninger og udfordrende terræn, hvor vi, med Løbeshop.dk som hovedsponsor, igen er klar til at byde dig velkommen til et trailløb, hvor naturoplevelser og udfordringer forenes.

Til Løbeshop.dk Moesgaard Trail Run beslutter du selv på dagen, hvor langt du ønsker at løbe. De 3 forskellige sløjfer, på hver imellem 4-5 km, går fra start- og målområdet ved Moesgaard. Alle deltagere bliver sendt afsted på den samme sløjfe, og herefter er det muligt at passere målstregen efter den første omgang. Hvis du har fået blod på tanden, kan du begive ud på 2. og 3. omgang. Alle omgangene er forskellige og individuelle ruter.

Distancen pr. sløjfe er 4-5 km. Sløjfernes længder varierer, da terrænet ikke altid tillader præcise rute-længder.

Alle deltagere starter med at løbe op ad taget på Moesgaard. Taget strækker sig 160 meter, når på sit højeste punkt 21 meter over terrænet og har en hældning på 10 grader.

Ruterne til Løbeshop.dk Moesgaard Trail Run er ikke DAF-opmålte.

Læs mere
Danmarkskort der åbner visning af løbet Moesgaard Trail Run 2026
Vis på kort
Moesgaard Trail Run 2026

Anmeldelser og løbsbeskrivelser

Distancer til Moesgaard Trail Run 2026

Der kan være flere distancer end listet her. Meget korte distancer, børneløb, walk, canicross mv. indtastes ikke altid. Tjek den officielle hjemmeside eller tilmeldingssite.

Deltagerinformation

Gå til løbets tilmeldingsplatform. Linket åbner et nyt vindue.

Deltagere

Resultater

Resultater er endnu ikke tilgængelige.

Overvej også disse løb

Ofte stillede spørgsmål

Hvilken dato er Moesgaard Trail Run 2026?

Moesgaard Trail Run 2026 løbes søndag 27. september 2026.

Hvor kan man se resultaterne fra Moesgaard Trail Run 2026?

Se link til resultaterne eller se alle vindere herover.

Hvilke distancer er der til Moesgaard Trail Run 2026?

Til Moesgaard Trail Run 2026 løbes distancerne 12 km, 8 km, og 4 km

Hvor løbes Moesgaard Trail Run 2026?

Moesgaard Trail Run 2026 løbes ved Højbjerg, Midtjylland.
Stævnepladsen har adressen Moesgård Allé 15, 8270 Højbjerg. Se oppe under kort eller få rutevejledning med Google Maps.