mariager-fjord-rundt-cover

Mariagerfjord Rundt 2026

Dato
lørdag 26. september 2026
Sted
Mariagerfjord, Mariager
Tilmelding
Deltagere
Resultater
Afventer resultater
Anmeldelser Nyt
0,0 (0 anmeldelser)(0)Nyt
Distancer
  • 56 km

Løbsbeskrivelse

Mariagerfjord Rundt er en unik udfordring i enestående natur. Løbet følger cykelstien hele vejen rundt om Mariagerfjord — fra Mariager over Hadsund og Stinesminde til Hobro og tilbage. Ruten er på 56 km og kan gennemføres alene eller som et stafethold.

Ruten

Løbet går højre om fjorden:

Mariager → Hadsund → Stinesminde → Hobro → Mariager

Ruten følger cykelstien hele vejen med enkelte afstikkere. Opmærkning med flag og minestrimmel ved afkørsler — længere stræk kan være uden mærkning, her følges vejen.

Læs mere
Danmarkskort der åbner visning af løbet Mariagerfjord Rundt 2026
Vis på kort
Mariagerfjord Rundt 2026

Anmeldelser og løbsbeskrivelser

Distancer til Mariagerfjord Rundt 2026

Der kan være flere distancer end listet her. Meget korte distancer, børneløb, walk, canicross mv. indtastes ikke altid. Tjek den officielle hjemmeside eller tilmeldingssite.

Deltagerinformation

Gå til løbets tilmeldingsplatform. Linket åbner et nyt vindue.

Deltagere

Resultater

Resultater er endnu ikke tilgængelige.

Startlister og resultater til Mariagerfjord Rundt 2026

Du kan også se startlister og resultater herunder. Data er hentet fra løbets resultatservice.

Deltagerliste

Overvej også disse løb

Ofte stillede spørgsmål

Hvilken dato er Mariagerfjord Rundt 2026?

Mariagerfjord Rundt 2026 løbes lørdag 26. september 2026.

Hvor kan man se resultaterne fra Mariagerfjord Rundt 2026?

Se link til resultaterne eller se alle vindere herover.

Hvilke distancer er der til Mariagerfjord Rundt 2026?

Til Mariagerfjord Rundt 2026 løbes distancerne og 56 km

Hvor løbes Mariagerfjord Rundt 2026?

Mariagerfjord Rundt 2026 løbes ved Mariager, Sydjylland.
Stævnepladsen har adressen Gl Hobrovej 1, 9550 Mariager. Se oppe under kort eller få rutevejledning med Google Maps.